0
0 Kč s DPH 0 Kč bez DPH

Frézy a frézky uni-max

Vybrat dobrou frézku může být občas náročné. Záleží na tom, na co ji budeme potřebovat a také jak často. To samé se ale týká i samotných fréz jako nástrojů. Občas to mohou být pěkné „šachy". V první řadě si musíme promyslet, na co budeme nástroj potřebovat, zda se pustíme do lišt, nebo budeme frézovat čepy či zapuštění schodových stupňů.

Rozdělení a druhy fréz

Frézy můžeme dělit podle druhu použití, velikosti, typu profilu. První jednoduché rozdělení může být na ty s kopírovacím opěrný ložiskem a na ty bez ložiska. To definuje i jejich možné použití či zapuštění do materiálu. Některé lze použít pouze na hrany, jiné kamkoliv do plochy a potřebné hloubky nebo síly materiálu.

Frézy na dřevo

Horní frézka

Známe frézy zaoblovací, úhlové, profilové, rybinové, ořezávací, falcovací, ale také drážkovací nebo talířové. Pak máme frézy na rámečky a čepy a na výplně, pak i skládané (ale to už většinou nejsou malé stopkové, určené pro horní stopkové frézky nebo pro frézovací stolky). Úzké se špičkou se zase používají na jemné nápisy a gravírování.

Šachy s frézami

Zaoblovací fréza nám pomůže zaoblit hranu materiálu, ořezávací zarovná přesah, ořízne pásku nebo dýhu. Pomocí rybinové frézy vytvoříme ozdobné spoje na svlaky. Úhlová fréza nám strhne hrany pod úhlem 45 stupňů. Pomocí drážkovacích fréz zase do materiálu zapustíme lištu, pojezd, drážku nebo dlab. Pomocí talířových fréz vytvoříme pero nebo drážku, profilové frézy nám ozdobí lištu nebo hranol. Z toho, jak je použití široké, je jasné, že když už si frézku jako stroj pořídíme, pouze s jednou frézou si nevystačíme. A ono by to také byla škoda, když nám výměnné nástroje nabízejí tak široké využití.

Průměry stopek

Frézy se liší nejenom tvarem, ale i průměrem upínacích stopek. Odtud i jejich název. Ten je nejčastěji 6, 8, 10 a 12 mm.

Průměr stopky frézy

Průměr stopky frézy na dřevo

Pokud ale máme více průměrů stopek, nemusíme zoufat, z většího průměru na menší je možné, díky výměnné kleštině, snadno upínací otvor zredukovat. Na původní kleštinu a upínací otvor 12 mm můžeme tak upnout průměry 10, 8 i 6 mm. Naopak to samozřejmě nepůjde.

Šetřit se má na správném místě

Zlomené frézy

Ohraňovací fréza

Pokud se budeme při výběru fréz zajímat hlavně o co nejnižší cenu, asi dost brzo spláčeme nad výdělkem. Dvě levné frézy nenahradí jednu pořádnou kvalitní, takže pokud už máme frézku a chceme ji používat a být s výrobky spokojeni, raději sáhneme po osvědčené značce a při výběru a koupi vhodných fréz trochu připlatíme.

Aby frézy dlouho vydržely

Fréza na dřevo

Údržba frézy na dřevo

Aby nám frézy vydržely dlouho ostré, je nutné se o ně vhodně starat a dobře je uložit. Většinou stačí jen mechanické očištění nebo vyfoukání kompresorem. U ložiskových fréz je dobré jednou za čas ošetřit i ložisko. Malým imbusem ho povolíme a můžeme jej prostříknout vhodným sprejem nebo je možné dopřát ložisku olejovou lázeň.

Kam s nimi?

Jednoduchý držák na frézy

Úklid fréz do šuplíku

Otázkou zůstává, kam větší množství fréz uskladnit. Větší sadu můžeme mít ve skřínce, ve které jsme si ji pořídili. Jestliže ale skřínku nemáme, nebo frézy kupujeme kusově, můžeme to udělat jako David, můj kamarád truhlář. Z legrace o mně občas říká, že on je truhlář a já jen údržbář, ale já se s ním o to nepřu, jen se špičkujeme. Frézky, které potřeboval uklidit, a není jich málo, snadno umístil do zásuvky v pracovním stolku. Postačilo mu k tomu pár dubových hranolků, do kterých si vyvrtal otvory o trochu větším vrtákem než je stopka nebo dřík, chcete-li, frézy. A má vše po ruce přesně tak jak potřebuje. Frézy má většinou poskládané podle profilů nebo jak na kterou zakázku potřebuje, stačí otevřít zásuvku a má vše pěkně po ruce.

Co je kulaté, je i bezpečné

Ozdobné hrany stolu a židle

Ofrézované dětské hračky

Hrany stolové desky, dětská hračka, opěradlo lavičky nebo sestava na hřiště – to vše je daleko příjemnější a také bezpečnější se zaoblenými hranami.

Ozdobné hrany střešního krovu

Ozdobná hrana dřevěného trámku

Ozdobné hrany na dřevěné brance

Ozdobné vyfrézované žlábky dveří

Pomocí fréz můžeme zkrášlit výrobek přímo při výrobě nebo upravit již hotový. Frézou snadno dokončíme ozdobný plotový sloupek, vyrobíme drážky, zaoblíme hrany dvířek nebo upravíme kazetové dveře a například místo úchytů úložných beden nebo zásuvek vyrobíme kulaté otvory s krásně zaoblenými hranami.

Schody s frézkou a vhodným nástrojem - snadno a přesně

Dřevěné schody s použitím frézky

Horní frézka na schodech

Pomocí frézky si můžeme vyrobit jednoduché nebo i složitější schody, záleží na tom, jak jsme zruční, a při dnešních cenách schodů to už může být docela slušná úspora.

Jen si musíme, kromě frézky a hlavně správného výběru frézy, kterou do stroje upneme, poradit i s vodováhou a rozdělením vzdáleností jednotlivých stupňů.

Ofrézované schodnice a bočnice

Lepení vyfrézovaných dílů pro schody

Do bočnic postačí vyfrézovat drážky nebo osazení pro schodnice a to buď skryté nebo přiznané. Jestliže je schodnice silnější než naše drážkovací fréza, pomocí dorazu nebo jednoduché šablonky, kterou si můžeme vyrobit, vyfrézujeme dvě drážky vedle sebe na potřebnou šířku. Na schodnici můžeme také vytvořit osazení tak, aby překrylo dlab – drážku – v bočnici. Pak postačí nanést lepidlo a schody stáhnout. Jestliže jsou schody větší, můžeme k jejich stažení použít závitovou tyč v horní a spodní části schodů, kterou schováme v polodrážce spodní straně schodnice. Tu si opět můžeme vyfrézovat tenkou drážkovací frézou.

Stolek pro upnutí frézy zespodu

Velmi užitečným doplňkem frézky jsou frézovací stolky. Čím širší a stabilnější, tím lepší.

Výhodou stolku je, že nepohybujeme frézkou jako strojem, ale pouze materiálem. Ten většinou plochou sedí na frézovacím spodním stolku, ve kterém je frézka uchycena. Podrobně se s jedním takovým seznámíme v příštím díle seriálu o frézách a frézkách od uni-max.

Frézka je ve stolku uchycena a už nemusíme manipulovat s její vahou nebo balancovat na tenké liště při tvorbě profilu.

Co se týká stolků na frézky, je samozřejmě i mnoho „samodomo“ variant nebo jednoúčelových přípravků, které si můžeme vyrobit pro daný produkt, výrobek nebo jeho doopracování, ale stolek, který je pro tento účel přímo vyrobený, nám asi poslouží nejlépe a hlavně spolehlivě a bezpečně.