0
0 Kč s DPH 0 Kč bez DPH

Stolek na frézku

Horní stopková frézka je užitečný pomocník. Na tom už jsme se shodli v minulých článcích. Pomocí stolku pro frézování, do kterého frézku uchytíme zespodu, se její využití i pohodlnost práce ještě zvyšuje.

Stolek pro horní frézku

Sestavení není složité

Sestavení stolku pro horní frézku

Připojení horní frézky ke stolku

Montáž stolku pro horní frézku

Samotný stolek je dodáván v demontovaném stavu a s podrobným návodem. Chce to kafe, trochu klidu a za chvíli je sestaven. Jedny ruce navíc se budou hodit, ale nejsou nezbytně zapotřebí.

Pevný a stabilní

Úhlové pravítko na stolku pro horní frézky

Úhlové pravítko v drážce stolku pro horní frézky

Stolek je vyroben tak, aby jeho základna byla široká a robustní. Tím se zásadně liší od jednoduchých menších stolků s malou základnou a se základními pravítky. Prostřední část stolku, ke které je zespodu upnuta frézka, tvoří pevný, žebry zesílený profilovaný odlitek s vodícími drážkami. Vedení materiálu pomáhá i úhlové pravítko, ovšem musíme je také správně přimontovat.

K základu stolku jsou připevněny stabilní plechové nohy. I ty mají kvůli delší životnosti a stabilitě pevnostní prolisy.

Velká plocha pohodlná práce

Velká plocha je u frézovacích stolků předností. Delší lišty, nebo materiál, který chceme opracovávat, se nám nepřeklápí a lze jej snadno posunovat. Přesně do této kategorie spadá stolek od uni-maxu.

Základní plocha, která svými rozměry 61 x 36 cm určitě není malá, je pak ještě rozšířena o dvě postranní křídla, tvořená bočními přídavnými plochami o velikosti 21 x 36 cm. Celková velikost pracovní plochy je pak až 103 x 36 cm a to už je dobré pracovní místo. Menší stolky mají rozměr pracovní plochy jen 43 x 40 cm, to je skoro dvaapůlkrát méně. Ani to však není špatně. Při rozhodování, jaký stolek nebo frézku si zakoupit záleží především na tom, na co a jak často je budeme využívat.

Užitečné vychytávky

Ve stolku je, díky jeho velikosti, prostor pro integrovaný vypínač s dvěma zásuvkami s protiprachovou úpravou a normovaným stop tlačítkem. Do jedné zásuvky je možné zapnout frézku a do druhé vysavač. Ovládání zapínání pak převezme hlavní vypínač, není tedy nutné krkolomně hledat vypínač pod stolkem.

Ochranný kryt na stolku pro horní frézky

Druhým dobrým a bezpečným pomocníkem je horní plastový kryt. Ten schovává rotující frézu a zvedne se jen při nátlaku materiálu, proto je jeho přední strana zkosena. I přes silné čiré plexisklo je do prostoru frézování dobře vidět. Kryt směruje odletující třísky do odsávací trubice, takže jim zabraňuje poranit nám ruce nebo oči a zároveň zvyšuje výkon připojeného vysavače. Také zabraňuje nechtěnému kontaktu s frézou a vymezuje pracovní prostor.

Velikost se vyplatí

Stolek pro horní frézky 020721N

Sestavený stolek pro horní frézky

V případě tohoto stolku je možné, díky bočním zvětšeným prostupům v nohách stolku, pohodlně ovládat všechny funkce podvěšené stopkové frézky. Pracovní stolky, kde není dostatečný nebo dobře řešený přístup, mívají samotné zapnutí nebo nastavení méně příjemné. Vyšší nohy a celková konstrukce stolku umožní využití i robustnějších výkonnějších a větších frézek. Ty nám pak zase pomohou svým výkonem s bezproblémovou prací i při frézování hlubších nebo složitých profilů nebo při použití většího průměru fréz.

Na frézování menších věcí nám ale pohodlně postačí i menší plocha stolku.

Upnutí frézky do stolku

Upínání frézky do stolku

Stolek je vysoký tak, aby se do něj daly upnout i vysoké a silné frézy a bylo možno využít i větší průměry nástrojů a to tak, aby bylo jednodušší vyrobit větší a složitější profily nebo čepování či například profilování rámečků dvířek na kuchyňskou linku.

Použitím horní stopkové frézky ve stolku se mění i způsob jejího využití. Stává se z ní malá spodní frézka. Zásadní rozdíl je v tom, že nyní už hýbu pouze materiálem směrem k rotujícímu ostří frézy, místo abych držel frézku v ruce a profiloval materiál nebo kulatil hrany.

Jedna nebo dvě frézky?

Pokud frézku ve stolku využíváme často, není praktické ji neustále vyndávat a upínat. Sice stačí povolit čtyři šroubky, ale jednodušší a praktičtější je nakonec mít frézky dvě. Jednu jako stacionární spodní ve stolku a jednu do ruky, pro volné použití. Nástroje do nich můžeme používat shodné.

Stolek pro horní frézku

Horní frézka bez stolku

Samotný stolek můžeme používat s bočními nebo postranními vodítky, anebo nechat jen prostřední frézku s ložiskem či kopírovacím kroužkem. To si ukážeme zase příště.