Máme-li spolehlivý zdroj stlačeného vzduchu, řešíme dopravu tohoto vzduchu na místo, kde jej budeme používat v pneumatickém nářadí. A prvky pro rozvod stlačeného vzduchu najdete v této kategorii. Více

Tlak. hadice 8 mm × 10 mPokud používáme pneumatické nástroje jen občas, dobře si vystačí s obyčejnou hadicí o délce do cca 10 m, většinou o průměru ½“. Hadice se po práci vždy smotá a uloží někam ke kompresoru a tam odpočívá opět do doby, než bude znovu potřeba.

Při častějším použití, nebo při uložení kompresoru do méně přístupného místa (například do technické místnosti domu nebo strojovny), bude již potřeba vybudovat pro stlačený vzduch trasu až na místo, kde nejčastěji s pneumatickým nářadím pracujeme.

Pro vybudování takové dopravní trasy může stačit opět nějaká vhodná hadice o potřebné délce. Pokud však zamýšlíte přistupovat k této problematice seriozně, přikročíte k páteřnímu rozvodu v potrubí a jen pro připojení koncových zařízení použijete hadice. Trubky se dnes obvykle používají plastové, jak z důvodů ekonomických, tak i zdůvodu snadné manipulace a hlavně z prozaického důvodu - nekorodují. Trubkový rozvod je na konci vždy osazen přechodem na rozvod hadicový, který umožní volný pohyb s pneumatickým nářadím. Stejně tak i kompresor bývá pružně (tedy hadicově) napojen k trubkovému rozvodu.

Šroubení s hadicovou koncovkou 1/2Na přechodová místa rozvodu je dobré použít šroubení, rychlospojky a vsuvky. Spoje, které se budou rozpojovat málokdy (například napojení kompresoru k trubkovému rozvodu) použijeme hadicové šroubení s odpovídajícím průměrem. Naopak pro připojení hadice s nářadím k trubkovému rozvodu bude vhodné použít rychlospojky, neboť zde bude k odpojování a připojování docházet velmi často.

/foto/articles/11974_010_psd.jpgPřechod mezi trubkovým rozvodem a hadicí pro pneumatické nářadí je vhodné místo pro instalaci regulace. Toto místo je relativné blízko prostoru, kde dochází k práci s pneumatickým nářadím, takže je dobře dostupné při každé výměně pneumatického nářadí. A každé nářadí může mít jiné požadavky na provozní tlak vzduchu. Regulátorem lze velmi rychle a jednoduše nastavit tlak vzduchu, který pouštíme do pneumatického nářadí. Regulátory jsou vybaveny manometry (analogovými či digitálními), podle kterých lze okamžitě odečíst, jaký tlak do pneumatického nářadí posíláme. 

Regulátor s manometrem 1/4Rozvod tlakového vzduchu je vhodné doplnit i zařízeními na jeho úpravu. Ty naleznete ve zvláštním oddělení.


Vybrané produkty