0
0 Kč s DPH 0 Kč bez DPH

Recenze - Mobilní tloušťkovací frézka TRITON TPT 125

Slovo autora

Pokud se podíváte na cenové rozpětí podobných strojů, tak to nejlevnější, co se dá sehnat, a určitě bych to nikomu nedoporučoval jsou různé Promy a podobné stroje okolo 8.000,-. Pak tu je Triton cca za 11.000,-, a pak už skočíte do kategorie v podstatě profi mobilních protahů, jako třeba DeWalt DW733, ale stojí o polovinu víc.

Dobré je si uvědomit, jaké jsou limity takého protahu a k čemu byl vymyšlený a zkonstruovaný. Je to mobilní stavební protah. To znamená pokud potřebujete někde na stavbě upravit nějaké trámky nebo prkna. Sice tento stroj často vidíte v dílnách kutilů na youtube, ale to neznamená, že to je plnohodnotný dílenský stroj. Pro hobby využití tak může z velké části fungovat, jen je třeba být trošku pečlivý a víc si hlídat nastavení.

Stroj váží cca 22 kg, má poměrně slušnou šířku protahu 317 mm a maximálně do něj nacpete obrobek s výškou 15cm. Konstrukce je velmi jednoduchá, na rozdíl od stacionárních protahů se pohybuje horní část, tedy řezná hlava s podávacím válcem. Zdvih se provádí otočením kličky. Jakmile si na stroj zvyknete, přestanete se i dívat na stupnici a začnete si výšku hlídat pomocí jednotlivých otáček. Jedno otočení kličky je 1,6 mm a pokud s ní točíte citlivě tak ucítíte jemné cvakání převodových kol a každé cvaknutí je jedna desetina milimetru.

To co byl u mě asi největší otazník byl papírově relativně slabý motor s příkonem 1100 W. Podle výrobce byste neměli nad šířku 12,5 centimetru odebírat víc než 1,6mm, tedy jedno otočení. Toho doporučení jsem moc nedbal, protože 3,5 kubíku není málo dřeva a rozhodně jsem to nehodlal protahovat na dvakrát. Takže jsem jel neustále na hraně maximálního úběru 2,4 mm. Dá se tedy říct, že to byl trošku extrémní zátěžový test a klobouk dolů - Triton obstál a s grácií. Samozřejmě jakmile jdete do takto velké třísky, je to trochu na úkor kvality hoblovaného povrchu, ale jakmile se vrátíte na úběr malé třísky, tak dva vyměnitelné nože dokážou vykouzlit pěkný čistý povrch.

Hodně mě zajímalo, jestli bude frézka schopná držet úběr konstantně, protože řezná hlava nemá žádnou aretaci a šasi je přeci jen kvůli mobilitě velmi subtilní. Tady přišlo druhé milé překvapení, protože i bez aretace se klička ani nehnula a hlava držela přesně tam, kam jsem ji nastavil. Z pohledu výkonu a konstrukce mě tedy Triton opravdu velmi mile překvapil a pokud by ho někdo chtěl používat v dílně jako náhradu stacionárního protahu pro menší obrobky, tak bych v tom neviděl velký problém. Samosebou tak, jako všechny tyto mobilní protahy, i Triton vám udělá cca 5cm hobelštos a je třeba s tím počítat. Buď si musíte nechat dostatečně velký nadměrek, nebo do protahu strčit podobně tlustý kus o trochu napřed než finální obrobek, aby se srovnal válec.

Z pohledu konstrukce je zajímavá horní rolna, přes kterou si můžete podávat materiál, pokud pracujete ve dvou a také odtah hoblin, který je možné nasadit s vývodem vpravo nebo vlevo. Vzhledem k tomu, že já jsem frézku používal venku, tak jsem pracoval bez něj na plachtě. S čím ale musíte počítat je to, že lakované výklopné plechy velice rychle protahovaný materiál odře. Suma sumárum je moje zkušenost s protahem Triton TPT 125 dobrá a jako stroj na stavbu a nebo i do malé kutilské dílny to je za tyto peníze rozumná volba. Pokud ale máte ambici jím tahat kubíky matriálu denně, tak sáhněte po něčem z jiné cenové kategorie.