0
0 Kč s DPH 0 Kč bez DPH

Recenze - Přenosný stojanový svěrák SuperJAWS XXL Triton

Slovo autora

Před časem jsem si po dlouhym pokukování do dílny pořídil tuhle multifunkční kozu od Tritonu. Triton Super Jaws XXL. Za poslední čtyři roky jsem se třikrát s dílnou stěhoval, ale vždycky to mělo jeden společný jmenovatel a to bylo málo místa. Stále nemám svou finální dílnu a tak nemám místo třeba na klasickou hoblici. Právě proto jsem si postupně pořídil celou sadu různých koz a stolků, díky kterým si dokážu vždy vyrobit potřebné pracovní místo kdekoli a ne jenom v dílně.

Triton je Australská značka nářadí a pokud se budeme bavit o této „koze“, tak si fakt myslím, že pojem SUPER přímo v jejím názvu je naprosto oprávněný. První super je v tom, jak málo místa zabere. Jakmile ji složíte, vystačí si na podlaze s plochou asi tak 35x35cm, což je bomba a váží lehce přes 20 kilo, takže se s ní dá rozumně manipulovat.

Druhé super je v tom, jak strašně rychle ji dokážete složit. Je to doslova otázka pár vteřin. Stačí povolit jeden šroub, vytáhnout zadní nohu. Vysunout pedál a dvě přední nohy, zajistit a je hotovo. K ničemu není potřeba jakékoli nářadí. Všude jsou plastová madla pro otáčení šrouby.

Nejde ale o kozu v klasickém pojetí, je to spíš mobilní multifunkční svěrák. To v čem totiž vyniká je neskutečná síla, kterou svírací mechanizmus dokáže vyvinout. Dokáže sevřít cokoli do šířky až 1m a to jen vysunutím a obrácením zadní čelisti. Takže máte dvě varianty sevření 0 - 45cm a 45 - 100cm.

Asi nejlepší pro člověka, který pracuje v dílně sám je fakt, že systém upnutí se ovládá nožním pedálem. Máte tak stále dvě volné ruce, kdy si materiál můžete přidržovat a rovnat. Zadní čelist buď rukou přisuňte k materiálu, nebo jen šlapejte na pedál, dokud je třeba. Čelist se tak ale posouvá vždy jen o 2cm na jedno sešlápnutí. Finální sevření uděláte prostě silným sešlápnutím. Jak jsem mluvil o té síle stisku, tak ten nožní pedál zhruba 12x násobí a přenáší váhu, kterou na něj působíte právě do čelisti. To znamená, že pokud máte 80 kilo a celou vahou na něj hupsnete, ve svěráku budete mít upnuto zhruba silou 1tuna. Proto se také v návodu píše, že byste na něj neměli skákat naplno, pokud máte víc než metrák. Uvolnění materiálu pak uděláte přepnutím červeného tlačítka na symbol otevřeného zámku a dupnutím na nožní pedál. Někdy je třeba to udělat dost razantně, aby se svěrák opravdu povolil.

Když se vrátíme k tomu, co je SUPER, tak je to variabilita toho svěráku. Standardně je v balení ta černá polyuretanová vložka, ale vyrábí se k tomu čelisti podobné klasickým dílenským svěrákům včetně kovadliny, nebo třeba čelisti speciálně dělané pro uchycení kulatiny a kmenů. Dále tu pak jsou ty výřezy, kam se dají uchytit boční podpěry, takže dokážete tu plochu rozšířit na každou stranu asi o 60cm. Dělají se k tomu válečkové podpěry, boxy na odložení materiálu atd.

Jako poslední stojí za zmínku ta konstrukce jako taková. Jsou tu tři nohy, což je vlastně trochu netypické a může se to zdát nestabilní. Opak je ale pravdou, protože konstrukce tří bodů na kterých to stojí je právě pro nerovné povrchy ideální. Pokud to potřebujete využít někde venku v terénu, nemusíte nic vypodkládat jako u klasické kozy se čtyřma nohama. Přední nohy mají velké platny, takže se nezaboří ani v sypkém materiálu a pokud do toho upnete něco opravdu velkého, tak si pohodlně můžete právě na tu platnu stoupnout a kozu si tím zajistit.