Slovo autora
Před časem jsem si po dlouhym pokukování do dílny pořídil tuhle multifunkční kozu od Tritonu. Triton Super Jaws XXL. Za poslední čtyři roky jsem se třikrát s dílnou stěhoval, ale vždycky to mělo jeden společný jmenovatel a to bylo málo místa. Stále nemám svou finální dílnu a tak nemám místo třeba na klasickou hoblici. Právě proto jsem si postupně pořídil celou sadu různých koz a stolků, díky kterým si dokážu vždy vyrobit potřebné pracovní místo kdekoli a ne jenom v dílně.
Triton je Australská značka nářadí a pokud se budeme bavit o této „koze“, tak si fakt myslím, že pojem SUPER přímo v jejím názvu je naprosto oprávněný. První super je v tom, jak málo místa zabere. Jakmile ji složíte, vystačí si na podlaze s plochou asi tak 35x35cm, což je bomba a váží lehce přes 20 kilo, takže se s ní dá rozumně manipulovat.
Druhé super je v tom, jak strašně rychle ji dokážete složit. Je to doslova otázka pár vteřin. Stačí povolit jeden šroub, vytáhnout zadní nohu. Vysunout pedál a dvě přední nohy, zajistit a je hotovo. K ničemu není potřeba jakékoli nářadí. Všude jsou plastová madla pro otáčení šrouby.
Nejde ale o kozu v klasickém pojetí, je to spíš mobilní multifunkční svěrák. To v čem totiž vyniká je neskutečná síla, kterou svírací mechanizmus dokáže vyvinout. Dokáže sevřít cokoli do šířky až 1m a to jen vysunutím a obrácením zadní čelisti. Takže máte dvě varianty sevření 0 - 45cm a 45 - 100cm.
Asi nejlepší pro člověka, který pracuje v dílně sám je fakt, že systém upnutí se ovládá nožním pedálem. Máte tak stále dvě volné ruce, kdy si materiál můžete přidržovat a rovnat. Zadní čelist buď rukou přisuňte k materiálu, nebo jen šlapejte na pedál, dokud je třeba. Čelist se tak ale posouvá vždy jen o 2cm na jedno sešlápnutí. Finální sevření uděláte prostě silným sešlápnutím. Jak jsem mluvil o té síle stisku, tak ten nožní pedál zhruba 12x násobí a přenáší váhu, kterou na něj působíte právě do čelisti. To znamená, že pokud máte 80 kilo a celou vahou na něj hupsnete, ve svěráku budete mít upnuto zhruba silou 1tuna. Proto se také v návodu píše, že byste na něj neměli skákat naplno, pokud máte víc než metrák. Uvolnění materiálu pak uděláte přepnutím červeného tlačítka na symbol otevřeného zámku a dupnutím na nožní pedál. Někdy je třeba to udělat dost razantně, aby se svěrák opravdu povolil.
Když se vrátíme k tomu, co je SUPER, tak je to variabilita toho svěráku. Standardně je v balení ta černá polyuretanová vložka, ale vyrábí se k tomu čelisti podobné klasickým dílenským svěrákům včetně kovadliny, nebo třeba čelisti speciálně dělané pro uchycení kulatiny a kmenů. Dále tu pak jsou ty výřezy, kam se dají uchytit boční podpěry, takže dokážete tu plochu rozšířit na každou stranu asi o 60cm. Dělají se k tomu válečkové podpěry, boxy na odložení materiálu atd.
Jako poslední stojí za zmínku ta konstrukce jako taková. Jsou tu tři nohy, což je vlastně trochu netypické a může se to zdát nestabilní. Opak je ale pravdou, protože konstrukce tří bodů na kterých to stojí je právě pro nerovné povrchy ideální. Pokud to potřebujete využít někde venku v terénu, nemusíte nic vypodkládat jako u klasické kozy se čtyřma nohama. Přední nohy mají velké platny, takže se nezaboří ani v sypkém materiálu a pokud do toho upnete něco opravdu velkého, tak si pohodlně můžete právě na tu platnu stoupnout a kozu si tím zajistit.