0
0 Kč s DPH 0 Kč bez DPH

Svěrky a ztužidla pro každou práci

Skoro v každé dílně a u většiny řemesel se svěrky někdy hodí. Ke každému však patří jiné nebo se ty univerzální použijí pokaždé jiným způsobem. Nejvíce je využívají truhláři, tesaři a zámečníci. Hodí se i při opravě aut, bot a pozadu nezůstanou ani montážníci, kutilové a modeláři.

Svěrky jsou neocenitelnými pomocníky

Svěrky nesmí v dílně chybět

Svěrky nesmí chybět v žádné dílně

Lepení boty se svěrkou

...občas si je z dílny půjčíte i domů

Svěrka typ C

Hloubka úchopu svěrky typu C

Ztužidla

Ztužidla s různou délkou čelistí

Mají mnoho příjemných vlastností. Na rozdíl třeba od parťáka, kterého bychom na montáž potřebovali, jsou schopné ho zastat. Neremcají, nepomlouvají, nespotřebují ani benzín ani elektriku, nevykouří vaše cigarety. Jenom slouží a drží. Čím kvalitnější svěrky si koupíme, tím déle nám budou sloužit. Některé, jak se s nadsázkou říká, ale u svěrek to může platit i doopravdy, odkážeme ještě synům, některé vnoučatům. Větší svěrky už mohou být pořádně těžké a robustní, požadujeme po nich sílu, a tu jinak nevytvoříme. Robustnost je tedy dobrým ukazatelem. Pro odlehčení a snadnou manipulaci i s velkými svěrkami a ztužidly už většinou nejsou celé ze železa jako dříve. Používají se různé slitiny, to jak pro vodící lištu, tak i pro kleštiny. Odlitek je lehčí a díky konstrukci svého těla může být stejně pevný nebo odolnější než plná ocel.

Držet a neproklouznout

Svěrky musí držet a neproklouznout Svěrka a oprava kytary

Jejich základní funkcí je držet pevně a nepovolit. To je také jedno z kritérií, podle kterého je vybíráme. Nesmí nám při pevném dotažení proklouznout, to je pak k vzteku, a takových je dobré rychle se zbavit. Na to, jestli svěrky proklouznou, má vliv jak tuhost celé konstrukce svěrky a základní pojezdové tyče, tak i její profil nebo vroubkování, a to jak na přední i zadní straně nebo v posuvné kleštině. Některé svěrky jsou tvořeny hladkým oválem nebo kulatinou, jiné profilovanou tyčovinou. Jde také o to, zda je vhodně používáme, nebo po nich chceme něco, na co daná svěrka nestačí.

Rychlé nastavení a dotažení

Stolařská svěrka typ F

Stolařská svěrka typ F

Kovové ztužidlo s plastovými čelistmi

Pevné kovové ztužidlo s plastovými krytkami čelistí proti poškození materiálu

Knecht

Truhlářský stahovák - tzv. knecht

Stahovák čepů - knecht

Říká se mu i stahovák čepů

Výhodou některých svěrek je rychloposuv s aretací. Svěrku si rychle připravíme do požadovaného rozevření, které po odblokování posuvné aretace rychle s malou rezervou nastavíme. Pak ji jen dotáhneme točením nebo pomocí rychloupínací pistolové rukojeti. Zvyšuje to komfort při práci a kleština sama samovolně nesklouzne a neskřípne nás, jak se občas děje. Rozhodující pro naši práci je délka vyložení svěrky, tedy vlastně hloubka její čelisti. Druhým ukazatelem je jak daleko čelisti od sebe dokáže svěrka oddálit a jak velký stahovaný materiál se nám do čelistí vejde.

Jednoruční svěrky - Power Grip

Jednoruční svěrka Jednoruční svěrky

Velmi moderní jsou takzvané jednoruční rychloupínací svěrky. Jejich předností je posuv krokovaný stlačením madla pouze jednou rukou. Velká přítlačná plocha a to co je činí, především na montážích, nenahraditelnými, je skutečnost, že jsou jednoruční a to je také jejich hlavní definice. Na většinu ostatních svěrek je zapotřebí dvě ruce, což například na štaflích s jednou rukou držící skříňku zvednutou nad hlavou, jaksi není moc možné. V případě použití jednoruční svěrky jsme ale zachráněni. Přítlačné kleštiny těchto svěrek se neprotáčí jako u šroubovaného konce. Za světem jsme s jednoručními svěrkami nezůstali mnoho pozadu, i u nás už se víc jak 15 let vyrábí jednoruční, dnes už skoro v Čechách legendární svěrky Power Grip. Jsou cenově dostupné v několika délkách a už netrpí dávnými drobnými porodními bolestmi. Power Grip uni-max vyrábí už přes deset let. Když jejich síla dotažení nestačí a to není často, lze použít svěrky s klasickým šroubovým mechanismem. Výborné jsou jednoruční svěrky nejen k lepení, ale i k uchycení kráceného nebo opracovávaného materiálu nebo při montážích. Velkou sílu mají například i pákové svěrky.

Svěrka i rozpěrka

Jednoruční svěrka s čelistmi pro rozpínání Jednoruční svěrka s čelistmi pro svírání
Sevření šuplíku jednoruční svěrkou Rozevírání šuplíku jednoruční svěrkou

Svěrky je ale možné použít i obráceně - tedy pro rozpínání. To oceníme například pro šetrné rozložení povoleného nábytku. Na svěrkách Power Grip je možné povolením koncového šroubku otočit kleštiny a využít jejich sílu obráceně. Po rozložení nábytku nebo opravovaného předmětu můžeme spoje očistit, opravit, nanést lepidlo a stejnou svěrkou je opět stáhnout.

Hranové svěrky

Lisovací svěrka pro lepení hran

Lištovací svěrka 3 - C 50 má tři utahovací kličky

Sevření lepené hrany lisovací svěrkou

Výborně poslouží např. při lepení hran ke dvířkům

Malou specialitou mezi svěrkami jsou lištovací neboli hranové svěrky. Používají se především na lepení rovných hran a profilových lišt na deskové materiály. Mohou být jako písmeno U se závity proti sobě a přítlačným závitem kolmo k hraně nebo samosvorné. Výhodou těch prvních je možnost je vycentrovat nebo nastavit mimo střed hrany, jestliže je například složena z více lišt nebo je silnější.
 

Samosvorná lištovací svěrka

Lištovací svěrka samosvorná

Sevření lepené hrany samosvornou lištovací svěrkou

...samosvorná svěrka v akci

Druhý systém hranových lištovacích svěrek je samosvorný a sám nám pomůže nastavit střed lepené lišty. Výstředníková klepeta s pogumovaným povrchem se dotahováním k hraně excentricky vytáčí a pevně utahují k ploše desky. Je to rychlé a účinné. Díky pogumování klepeta pevně přilnou a nepoškodí plochu desky. V jiné variantě, s posunutou rukojetí a držákem, se používá tento systém jako nosič při přemísťování desek velkého formátu a hladkého materiálu, jako je například lamino nebo konstrukční desky a to o váze 30 - 60 kg. To samo o sobě je dokladem o plné funkčnosti tohoto zajímavého systému.

Sklopná rukojeť pro větší sílu dotažení

Obousměrná svěrka s utahovacím nástavcem

Svěrka obousměrná s plastovými kryty čelistí

Dotahování svěrky sklopnou rukojetí

Sklopná rukojeť usnadní manipulaci při dotahování

Pro zvýšení síly při dotahování nebo pro lepší manipulaci mají některé svěrky přídavný nástavec na rukojeť nebo sklopné rukojeti. Tím se podstatně zvýší páka na dotažení v malých nebo nepřístupných prostorech, kde nemůžeme dokončit celou otáčku při dotahování. Zde si rukojeť po půl otáčce překlopíme a pracujeme s ní podobně jako s ráčnou. Při dobrém tvarování těla svěrky a kleštin je možné svěrku postavit nebo položit. Lépe se nám s ní pak pracuje a upíná materiál. Dvojitý pákový systém aretace u této svěrky nám umožňuje nakombinovat rychloposuv se silným dotažením pomocí šroubování se sklopnou rukojetí. Pokud potřebujete vybavit nebo doplnit svoji dílnu svěrkami a ztužidly, podívejte se na naši nabídku zde, určitě si vyberete. Další informace o svěrkách a všem kolem nich najdete v článku Stáhnout, slepit, opravit, ušetřit. Doporučujeme!